ABC przynęt wędkarskich

Przynęty dla ryb to drobne składniki udanego wędkarstwa, które w znacznym stopniu ułatwiają zadanie parających się łowami, a jednocześnie czynią ich pracę dużo efektywniejszą. Wybór właściwej przynęty i odpowiednie jej zastosowanie nie jest jednak tak łatwą sprawą, jak mogłoby się wydawać, szczególnie amatorom wędkarstwa. W tym artykule holistycznie omawiamy zagadnienie przynęt dla ryb, co – mamy nadzieję – pomoże Państwu podczas połowu.

przynety-wedkarskie11.jpg

Przynęty dla ryb to drobne składniki udanego wędkarstwa, które w znacznym stopniu ułatwiają zadanie parających się łowami, a jednocześnie czynią ich pracę dużo efektywniejszą. Wybór właściwej przynęty i odpowiednie jej zastosowanie nie jest jednak tak łatwą sprawą, jak mogłoby się wydawać, szczególnie amatorom wędkarstwa. W tym artykule holistycznie omawiamy zagadnienie przynęt dla ryb, co – mamy nadzieję – pomoże Państwu podczas połowu.

Co cechuje przynęty wędkarskie?

Na rynku wędkarskim można spotkać wiele rodzajów przynęty dla ryb, które różnią się pod wieloma aspektami. Ich wyróżnikami są m.in.:

 • wielkość,
 • kolor,
 • kształt,
 • materiał wykonania,
 • odporność na słoną wodę,
 • twardość,
 • faktura,
 • zapach,
 • cena.

W szerokim asortymencie wędkarskim trudno zdecydować się na określoną przynętę dla ryb. Wybór nie powinien być jednak przypadkowy, bowiem nie każda przynęta skusi określony gatunek ryby. Należy zatem w pierwszej kolejności pozyskać informacje na temat rodzaju ryb, jakie żyją w zbiorniku, w których chcemy wędkować, a następnie dopasować przynętę do tego gatunku. Podstawowa wiedza wędkarska jest zatem niezbędna, by połów okazał się efektywny.

Rodzaje przynęty wędkarskich

W podstawowym ujęciu można wyróżnić pięć rodzajów przynęt dla ryb. Są to:

 • błystki obrotowe,
 • gumy,
 • woblery,
 • wahadłówki,
 • cykady.

Jeśli jesteś niedoświadczonym wędkarzem te nazwy mogą brzmieć dla Ciebie obco, jednak warto rzucić okiem na każdy z rodzajów, by mieć ogólne pojęcie na temat przynęt stosowanych w branży wędkarskiej.

Błystki obrotowe i gumy

Błystki obrotowe to podstawowe przynęty, które kształtem przypominają dużą kroplę i posiadają lekko przeciążony korpus. Cześć z nich jest przeznaczona do łowienia ryb na większych głębokościach w zbiornikach wodnych, jeziorach czy w głębokich rzekach. Ze względu na kolor oraz kształt i wielkość, umożliwiają one schwytanie różnych ryb, np. sandaczy, szczupaków, okoni, lipieni czy pstrągów. Błystki są dostępne w rozmiarach od 0 do 7 z wagą od 0,9 g do 40 g.

Gumy to kolejna kategoria przynęt dla ryb. Adusta to japoński producent gum, który jest uznany w środowisku wędkarskim za gwarancję najwyższej jakości. Gumy umożliwiają skuteczne łowienie różnymi technikami i zostały przetestowane przez wędkarzy w różnych częściach świata. Te przynęty są droższe niż podstawowe błystki, a jednocześnie większe i cięższe. Korpus tej przynęty jest w kształcie trójkąta, dzięki czemu porusza się ona stabilnie i harmonijnie w zbiorniku wodnym, a jej ogon zanurzony w wodzie intensywnie faluje.

Woblery i wahadłówki

Kolejny przykład przynęt dla ryb to tak zwane woblery. Są to produkty, które doskonale sprawdzają się podczas twitchingu (metoda, technika prowadzenia wędki). Cechuje je lotność, wytrzymałość oraz wyjątkowa łowność. Są one dostępne w kilku wariantach – od 5,5 cm do 9 cm długości oraz od 7 g do 42 g wagi. Są zatem większe i cięższe oraz droższe niż poprzednio opisane przynęty. Woblery z reguły kuszą ryby poprzez wytwarzanie silnych fal na wodzie, co prowokuje drapieżniki do ataku. Cechuje je często wewnętrzny system obciążenia i są przeznaczone do połowu zarówno w wodach stojących jak i płynących.

Przedostatni z rodzajów przynęt dla ryb to wahadłówki. Są one mniejsze i lżejsze niż woblery, ponieważ występują w rozmiarach od 0 do 3 i ważą między 5 g a 26 g. Są one skuteczne w łowieniu drapieżników, niektóre modele świetnie sprawdzają się na płyciznach, w wodach stojących, lecz niektóre z nich doskonale sprawdzają się w wartkich nurtach. Wahadłówki to świetne przynęty na łososie, pstrągi, trocie czy belony.

Cykady

Piątym rodzajem przynęty są cykady, które cechują niespotykane kolory oraz kształty. Świetnie sprawdzają się przy łowieniu drapieżników z polskich wód – w tym okoni czy sandaczy, ale również pstrągów, kleni czy nawet boleni. Cykady osiągają długość od 5 cm do 6,5 cm przy wadze od 4 g do 20 g. Niepowtarzalny wybór między dziesiątkami różnych wariantów cykad niejednemu wędkarzowi sprawił prawdziwy kłopot. Warto jednak pamiętać, iż zarówno rozmiar, waga jak i kolor mają w tym wypadku duże znaczenie.